Hakkımızda

Sevgili Gelişim Teknik Dostları,

Şirketimizi 1987 yılında Antalya’da kurduk. İlk iştigal konumuz güneş enerjisi sistemleri imalatı oldu ve aynı yıl içinde polipropilen tesisat sistemi konusunda pazarının lideri konumundaki Almanya merkezli aquatherm GmbH Firması’nın Türkiye genel distribütörlüğünü aldık. Bu sayede PP-R sistemini Türkiye’ye getiren ilk firma olduk. Türkiye’nin plastik boru sistemlerine yabancı olduğu o dönemlerde bu sistemi Türkiye’ye tanıtmak için çok büyük gayret gösterdik. Yeniliklere biraz daha fazla karşı konulan o yıllarda, polipropilen tesisat sistemlerini Türkiye’ye ilk getiren ve tanıtan bir firma olarak pazarın bugünkü halini gördüğümüzde, ülkemize çevreci ve uzun ömürlü bir teknoloji kazandırmanın, büyük bir iş alanı ve ekmek kapısını açmış olmanın gururunu taşıyoruz.

1991 yılında, yine bir plastik devi Wavin Overseas Firması’nın Türkiye genel distribütörlüğünü üstlendik. Wavin Firması’nın 1989 yılında tanıtımını yaparak, önce Almanya’da daha sonra tüm dünyada pazara sunduğu, en son teknoloji ürünü özel spesifikasyonlara sahip pis su tesisatı WavinAS Sessizboru’ yu, dünya ile aynı zamanda ülkemize kazandırdık. Bu ürünümüz ile de Türkiye’de uzun yıllar göz ardı edilen “pis su tesisatında sessizlik ve uzun ömür” özelliğini öne çıkardık ve ülkemizde bu konuda ciddi bir know-how’a sahip olduk. Sessizliğin istendiği mekanlarda ürünümüz WavinAS Sessizboru ile aranan bir marka olmak bizi sevindirmektedir.

1999 yılında, özellikle dünyada ilk ve tek olan ve susuz da kalsa kokuyu %100 engelleyebilen patentli “Primus” koku fermatürü ile göze çarpan, Avusturya firması Hutterer & Lechner Süzgeç ve çekvalfler ‘in Türkiye genel distribütörlüğünü aldık ve böylelikle ürün gamımıza bir ilki daha ekledik.

2010 yılında, En iyi su Teknolojisi sloganıyla öne çıkan, su arıtma ve yumuşatma konularında pratik ve akılcı çözümler sunan BWT firmasını distribütörlüklerimiz arasına katıldı.

1987 yılından günümüze kadar ürünlerimiz; Proje Yönetim, Proje Müşavir ve Proje Müellifleri tarafından değerlendirilerek, özellikle büyük projelerde ve herbiri kendi alanda büyük öneme sahip yapılarda büyük uygulama alanı bulmuştur.

Bu anlamda ürünlerimizi yapılarında kullanan ve kullandıran tüm mal sahiplerine, danışmanlara, mühendislere, mimarlara, müşavirlere, satın alma sorumlularına, teknikerlere, ustalara ve diğer yetkililere teşekkürü borç biliriz.

İmkanlarımızın el verdiği ölçülerde, bundan sonra da sizlere dünyanın yeniliklerini getirmek ve tanıtmak görevimiz olacaktır. Buna söz veriyor ve inanıyoruz ki, bizden sonra torunlarımız da beraber çalışacaktır.

Gelişim Teknik için Tıklayınız

Sağlıklı Bir yaşam Dileklerimle,

Dostça Selamlar,

Kurucu ve Genel Müdür

Ali BIDI

Wavin Tarihi

Wavin AS, DIN 1986 normuna uygun olarak sıcak atıklara ve PH 2-12 arası kimyasallara dayanıklı olması nedeniyle, hastanelerde ve laboratuarlarda, korozyona uğramadan, paslanmadan, delinmeden, sorun çıkarmadan görevini yapan boru olarak bilinmektedir.

Otellerde, hastanelerde, iş merkezlerinde, konutlarda vb. yerlerde özellikle; sessizlik, kimyasal dayanım, sıcaklık dayanımı gibi kritik uygulama alanlarına çözüm getirmesi sebebiyle tercih edilen Wavin AS’ın üreticisi Wavin firmasının, kuruluşundan günümüze kadar tarihsel gelişimine tanık olalım:

1958
Wavin tarafından çıkarılan “Das Plastik Rohr “ isimli ilk Gazete yayınlandı.
Wavin Hannover Endüstri Fuarına, boru çapları 16 mm ile 167 mm arasında değişen 39 farklı basınçlı boru modeli ile katıldı.
1959
Firma büyütüldü. Düsseldorf Plastik Üretici Kulübüne üye olundu.
1960
Wavin ürünlerine DVGW Sertifikaları verildi.
İki yeni üretim yeri kuruldu.
1961
Bruno Wurm yeni Satış müdürü olarak atandı.
1962
Hamburg’da olan selden dolayı Wavin yardım amaçlı 15 kilometre uzunluğunda bir içme suyu hattı kurdu ve ilk fittings üretimi de başladı.
İlk PVC Gaz borusu üretildi.
1963
Yeni bir üretim yeri ve depo kuruldu. 1957 yılına göre %1200 oranında bir sipariş artışı oldu. Wavin ürününe patent alındı.
1964
Wavin ilk olarak Uluslar arası Münih Fuarına katıldı.
1965
Bayern Monheim da yeni bir depo kurdu.
Kanal Boru üretimine geçildi.
1967
Mannesman’ın firmasının ürettiği yeni manşonlar ile PVC Borularda DN 300’e kadar bağlantılar yapılmaya başlandı.
1969
Hammadde karıştırma sistemi kuruldu.
1970
3’üncü Extrusion (Boru üretimi) fabrikası ve fittings üretim yeri kuruldu. Artık PVC granül haline getirilmeden direk toz olarak kullanılıyor.
1971
Basınçlı PVC Borusu DN 400 kadar, kanal borusu ise DN 500 kadar üretildi.
1972
Kanal Borusu programında muflu üretim otomatik olarak yapıldı. Wavin Alman Posta servisi için ilk PVC kablo koruma kutuları üretildi.
1975
OPE-HD’ den Gaz Boruları üretildi.
1981
Wavin RS ile ilk defa montaj’a hazır bir Basınçlı boru sistemi sunuldu.
1987
Ses izolasyonlu ilk Pis Su borusu Wavin AS (Astolan) üretildi ve Patenti alındı.
1989
Wavin AS ilk olarak Frankfurt ISH Fuarında tanıtıldı.
1994
Wavin DIN EN ISO 9002 Sertifikasını alındı.
1999
Royal Dutch Shell hisselerini CVC Investmentgrup’a devretti.
2005
Wavin AS 50. yıldönümünü kutladı.

Merkezi kanalizasyon, su ve gaz alt yapı, bina içi tesisat sistemleri üreticisi Wavin grubu, Avrupa’da 24 ülkede kendine ait 40 fabrikada, Avrupa dışında da üç ülkede yine kendine ait 10 fabrikada birbirinden farklı uygulama alanlarına ve amacına sahip 50’den fazla tesisat sisteminin (toplam 17,500 çeşit) üretimini yapmaktadır. Fabrikaların olduğu ülkeler haricinde de 120 acente, lisanslı üretici ve distribütörü ile tüm dünyada faaliyet göstermektedir. Yaklaşık 6500 kişinin çalıştığı Wavin; 17,500 adet ürün çeşidine, bu ürünlerden 375’nin de patentine sahiptir. 2002 yılı itibariyle yıllık cirosu 1 Milyar Euro üzerindedir.

Dünyada ve Türkiye’de birçok projenin pis su tesisat sisteminde tercih edilen Wavin AS 1990 yılında Gelişim Teknik tarafından Türkiye’ye kazandırılmıştır.

Konfor gerektiren mekanlarda sessiz olduğu için kullanılan Wavin AS, doğa dostu Astolan Hammaddeden üretilmektedir.